Литвинчук Анна Миколаївна Психолог, профайлер, керівник проекту Pink Time - Time for You

Описание

  Що таке допомога психолога? Та хто потребує психологічної допомоги в воєнний час?
Якщо ви відчуваєте потребу психологічної допомоги, не варто цього лякатися: це не означає, що ви сходите з розуму і що оточуючі показуватимуть на вас пальцем кажучи, що ви псих.

 

  Поклавши руку на серце, напевно, кожна доросла людина змогла б пригадати ситуацію (і не одну) коли відчувала таку сильну внутрішню напругу і стрес, що переставав справлятися самостійно і тоді приходила в голову думка про те, що не обійтись без сторонньої допомоги.

 

  Ми спокійно ставимося до того, що дитині необхідна психологічна допомога і підтримка: дитина в нашому розумінні - слабка і беззахисна.
Однак у дорослому житті ми змушені долати безліч складних ситуацій, які вимагають крайньої напруги психічних і фізичних сил та коли цих сил бракує, ми відчуваємо себе безпорадними, як у дитинстві. Не дивно, що людина відчуває стан дистресу.

 

  Саме по собі почуття безпорадності здатне пригнічувати дорослу людину і діяти руйнівно на її самооцінку. Коли стрес стає хронічним і розвиваються ті або інші психічні симптоми, стає очевидно, що необхідно щось зробити. Боротьба зі стресом може приймати різні форми: від відчайдушних спроб знайти спосіб «розслабитися» до пошуку допомоги і підтримки у близьких людей. Іноді бажання «розслабитися» приводить людину до того, що можна було би назвати «деструктивними способами самопідтримки» — до залежностей.

 

  Звернення до близьких людей за підтримкою, нажаль, не завжди ефективно. Справа в тому, що одного бажання допомогти виявляється не достатньо, а «поради» родичів, друзів та знайомих недостатні в ситуаціях і потребують професійних психологічних знань і навичок надання психологічної допомоги.

У таких ситуаціях єдине правильне рішення шукати психологічної допомоги у спеціаліста, психолога або психотерапевта.

 

  Однак коли справа об'єктивно доходить до необхідності у професійній психологічній допомозі, часто виникає думка про те, що, мовляв, в собі можна розібратися самостійно без сторонньої допомоги. «Сам собі психолог» - небезпечний міф, заснований на наївному побутовому уявленні про психологію.

 

 Професійний досвід психотерапевта показує, що в складних, заплутаних, що приносять емоційне страждання ситуаціях розібратися в собі самостійно практично не представляється можливим. Це справедливо особливо для випадків, коли йдеться не просто про психологічні «проблеми» але про психічне захворювання, яке довгий час може перебувати в латентному стані. Тому психічні симптоми, що виявилися, необхідно ретельно дослідити і подумати про адекватне лікування.

 

  Професійна психологічна допомога, таким чином, може бути рекомендована як людям, які відчувають локальні, ситуативні психологічні труднощі і стреси, так і тим хто страждає від симптомів хронічного психічного розладу.







×